| Něco o mně | Mystérium vypravěčství | Akce | Knihy | Kroniky | IMAGINÁRIUM | Stáhnout | Kontakt a BLOG |

7
SOUMRAK VYPRAVĚČŮ
Cena příběhu v průběhu dob kolísala, dle potřeb lidí. Teprve vynález knihtisku umožnil zlevnit natolik, aby si je opět mohl dovolit každý, jako tomu bylo v počátcích lidské civilizace.
Ale přesto je tu rozdíl. Tam na počátku byl příběh osobní zkušeností, osobním zážitkem přinášející cílenou zkušenost. Vypravěč jej tvořil a přizpůsoboval dle posluchačů.
Knihtisk vyžadoval odosobnění, masovou přijatelnost, průměrnost. Spolu z cenou zákonitě klesla hloubka, odkaz a poselství. S šíří posluchačů síla působení.

SOUČASNOST
Zvláště v době, k níž patří i naše, kdy nejširší dav nežádá otázky, ale konzumní potěšení svého libida, jsou příběhy zneužity a namíchány stejně uměle, jako naše potraviny. Jsou drogou která umlčuje snahu. Původní tajemství moci vypravěčů byla vykradena do psychoterapie a postavena proti člověku v reklamě a politické manipulaci.

A TEĎ DOBRÁ ZPRÁVA
Mystérium vypravěčů nebylo úplně zapomenuto. Předáváno partou nadšenců se v posledních několika desetiletí zdokonalovalo a vyvíjelo.
Tou největší revolucí bylo postupné odstranění ostré hranice mezi vypravěčem jako tvůrcem příběhu a posluchačem který jej pasivně přijímal. Moderní vypravěčské "hry" tuto hranici částečnně stírají. Vypravěč se stává prostředníkem, který umožňuje posluchačům vstoupit do příběhu a tak být aktivně jeho součástí. Díky tomu se příběh stává osobním zážitkem, což vede k dalšímu zintenzivnění prožitku.

8
V ČEM JE TO JINÉ
Jaký je rozdíl mezi sledováním filmu v televizi a posloucháním moderního vypravěče?
Pro příklad si vezměme závod formule jedna. Televize vám dá iluzi, že jste na tribuně okruhu. Byť okořeněnou mnoha efekty. Vypravěč vám dá iluzi, že sedíte v kokpitu formule jako závodník.
Co si vyberete? Pasivní nebo aktivní účast?

Příběh jako příběh? V čem je vypravěč lepší?
Je tu pár zásadních rozdílů. Především pasivní přístup nás ničí, aktivní rozvíjí. Vyprávění je skupinová činnost, pomáhá seznamovat se, poznat se a pochopit vzájemné odlišnosti. Propojuje čin a důsledek. Dává jistotu, že svůj život si vedu sám. Umožní "nanečisto" překročit vlastní obavy. A je toho mnohem více.

MYSTÉRIUM VYPRAVÉČSTVÍ
Není potřeba ničeho více, než nalézt mezi sebou vypravěče. Jedince, který je ochoten zkusit tvořit příběhy. A případně se naučit i dávné MYSTÉRIUM VYPRAVĚČSTVÍ. Je jich mezi námi mnoho. Snílci vymýšlející si vlastní světy.

design © Grob